Strona głowna  /  Aktualności  /  Spotkanie ze Świętym Mikołajem
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
data dodania: 2020-12-08 20:38:33

Dom, w którym mieszka w Niebie św. Mikołaj jest cały ze złota i stoi nieopodal bramy do Nieba. Dlaczego przed niebiańską bramą? Ponieważ Mikołaj z okna domku widzi dzieci, które zmierzają do niebiańskiej bramy; wtedy wychodzi i zawsze jest gotów im pomóc podczas rozmowy ze św. Piotrem, który jest klucznikiem Nieba. Podczas wpuszczania dzieci do Raju, św. Piotr egzaminuje małe duszyczki. Wtedy Mikołaj (ponieważ zna dzieci z całego świata i wie czy były grzeczne) prosi św. Piotra, by mogły wejść bez odpytywania. Dlatego św. Mikołaj mieszka przed niebiańską bramą.

A jak Mikołaj dorobił się osiołka Ryczusia? Otóż w Niebie była kiedyś wielka uroczystość i był orszak, w którym różni Święci jechali na zwierzątkach. Za radą św. Franciszka, Mikołajowi przypadł w udziale osiołek. Dlaczego? "Ponieważ Brat osioł jest najłagodniejszym zwierzęciem, jakie Pan Bóg stworzył. Jakiego wierzchowca wybierał za każdym razem Pan Jezus? Któremu zwierzęciu wolno było nieść Maryję, kiedy jechali razem z Nazaretu do Betlejem? Bratu Osłu. Które zwierzę mogło być w stajence przy narodzinach Dzieciątka i ogrzewać go swoim oddechem? Brat Osioł. Komu wolno było nieść Maryję z Dzieciątkiem, gdy musieli uciekać przed Herodem do Egiptu? Bratu Osłu. Jakiemu zwierzęciu wolno było nieść samego Jezusa, gdy wjeżdżał w Palmową Niedzielę do Jeruzalem, a lud radośnie wykrzykiwał: Hosanna Synu Dawida!? Bratu Osłu. Jakie zwierzę jest największym pomocnikiem biednych?...."

I tak osiołek został towarzyszem św. Mikołaja, i w dniu swojego święta przyjeżdża na Ryczusiu w odwiedziny do dzieci.

E. Claes - " Święty Mikołaj w Niebie i na ziemi" - opracowanie p. Zuzia